Jadalne owoce roślin dekoracyjnych cz. 3

Śliwa tarnina (Prunus Spinosa)

407px-96 Prunus spinosa LW naszym kraju krzew dosyć pospolity. Tarnina była często stosowana w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Owoce tej miododajnej śliwy są barwy czarnosinej z niebieskim nalotem. W smaku cierpkie, nieco gorzkie – raczej nie nadają się do spożywania na surowo. Po przemrożeniu stają się nieco słodsze. Pestki tarniny zawierają trujące glikozydy cyjanogenne. Do celów przetwórczych niedojrzałe owoce są zbierane od października i można z nich robić konfitury, kompoty, nalewki, wina owocowe, soki i syropy. W ogrodnictwie tarnina jest także często wykorzystywana jak podkładka do uprawy innych śliw.


 

 

Kalina koralowa (Viburnum opulus)

800px-Viburnum 01Ten dość popularny krzew w naszych parkach i ogrodach. Kwiaty białe, niewielkie zebrane w luźne baldachogrona. Owocami są czerwone pestkowce, zwykle z jedną pestką. Są jadalne, chociaż niezbyt smaczne ze względu na charakterystyczną gorycz i w dużych ilościach mogą być szkodliwe. Konfitury i przetwory z owoców kaliny z dodatkiem miodu to domowy lek łagodzący kaszel. Surowcem zielarskim jest kora. Wyciągi z kory kaliny są szczególnie cenione jako lek chorób kobiecych, działa rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi.


 

Róża dzika (Rosa canina)

800px-Rosa caninaCzęsto nazywana także różą polną lub cierniową. Ten krzew rośnie dziko na miedzach, przy drogach i leśnych polanach. Stanowi także ozdobę parków i ogrodów. Białe lub jasnoróżowe kwiaty zakwitają pojedynczo lub baldachogronach na końcach gałązek. Owocem róży wbrew pozorom nie jest czerwona łupinka – właściwym owocem są białe niełupki, którymi jest wypełniona. Są one bardzo zasobne w witaminę C, beta-karoten, witaminy B1 B2 E K P, prowitaminę A oraz pektyny, cukry, olejki eteryczne i sole mineralne. Z owoców lub utartych z cukrem płatków róży przyrządza się dżemy i konfitury.


 

Jałowiec pospolity (Juniperus communis)

800px-Jun com cones W Polsce dziko występuje trzy gatunki: jałowiec sawina, który jest wysokim i silnie trującym drzewem, jałowiec halny występujący w Tatrach, Sudetach, a także nad morzem oraz jałowiec pospolity rosnący na terenie całego kraju. Duża ilość odmian i form uprawnych sprawia, że ta roślina często stosowana jest w naszych ogrodach jako krzew ozdobny. Ciemnogranatowe jagody zbierane jesienią lub zimą są świetnym dodatkiem do potraw mięsnych (szczególnie dziczyzny) oraz do aromatyzowania napojów alkoholowych. 


 

Bez czarny (Sambucus nigra)

sambucus nigraZobacz artykuł "Czarny bez na ból głowy"

 

Facebook