10 najbardziej pachnących roślin do ogrodu

 

maciejkaPrzełom maja i czerwca to okres burzliwego rozkwitu wielu roślin. Niezwykły charakter tego okresu podkreśla fantastyczny zapach kwitnącej przyrody. Wybraliśmy dla Was 10 najbardziej pachnących roślin.

 

 

robinia

Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)

Zwana po prostu akacją. To piękne drzewo o białych miododajnych kwiatach zwiastuje nadejście wakacji.  Kwitnie V-VI Nie wszystkie odmiany pachną.


lilak

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

Wspaniały zapach bzów to często pierwsze skojarzenie z wiosną. Kwitną w maju, w zależności od odmiany na różne kolory od białych, przez bladoróżowe aż po fioletowe. 


 lipa

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) 

Gorące czerwcowe noce i zapach kwitnącej lipy to mieszanka fantastycznych zapachów.


 jasminowiec

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Białe i gęsto ułożone kwiaty oraz słodki zapach to zdecydowane zalety tej rośliny (często mylonej z Jaśminem) 


roza

Róża (Rosa L. )

Duże, pachnące kwiaty róż w wielu różnych formach (wielkokwiatowa, okrywowa, parkowa, pienna) i ogromnej palecie kolorów znajdują się w centrum uwagi wielu ogrodników. Istnieje wiele odmian szczególnie silnie pachnących (jak np. odmiana róży parkowej "Louise Odier" - na zdj. obok)


piwonia

Piwonia (Paeonia)

Ta niezwykła bylina (lub nieduży krzew - część odmian) kwitnie w czerwcu wydzielając przyjemny i bardzo intensywny zapach.


maciejka

Lewkonia długopłatkowa (Matthiola longipetala)

Zwana potocznie maciejką. Otwiera kwiaty w lipcowe wieczory wydzielając przyjemny i intensywny zapach.


lawenda

Lawenda (Lavandula) 

Zapach tej rośliny pozostaje na bardzo długo, nawet wtedy, kiedy roślinę już ususzymy. Dlatego tak świetnie nadaje się do saszetek zapachowych.


konwalia

Konwalia majowa (Convallaria maialis)

Dziko rośnie niemal w całej Europie. Istnieją także uprawne odmiany wielkokwiatowe do naszego ogrodu. Dzięki zawartości olejków eterycznych pachnie bardzo intensywnie.


frezja

Frezja (Freesia)

Nasz ranking pachnących kwiatów zamyka frezja. Choć ta południowoafrykańska roślina uprawiana jest na kwiat cięty, to jednak w sprzyjających warunkach może być także uprawiana na naszych kwiatowych rabatach. Pachnie cudownie słodko i bardzo intensywnie.


 

Istnieje jeszcze wiele innych roślin o bardzo pięknym zapachu, których w rankingu nie uwzględniono (takie jak zioła, czy wonne krzewy i drzewa iglaste). Niemniej jednak staraliśmy się wybrać rośliny o najbardziej intensywnym i charakterystycznym zapachu.

 

Ostatnio zmienianysobota, 12 marzec 2016 14:15
Facebook