Kwiaty kwitnące wiosną

 MG 2943Wiosna jest najpiękniejszą porą roku. Pierwszymi oznakami wiosny są m.in. rośliny cebulowe takie jak:

 

Krokusy

niewielkie byliny o dość dużych kwiatach od żółtych po fioletowe, dorastające ledwo do 20 cm, kwitną od marca do kwietnia.

Przebiśniegi

posiadają biało-zielone, wiszące i pachnące kwiaty są odporne na wiosenne przymrozki.

Szafirki

to niewielkie rośliny cebulowe, ale bardzo efektowne. Kwiaty bardzo drobne, kuliste, niebieskofioletowe zebrane w grona, kwitnie od kwietnia.

 

Rośliny cebulowe sadzimy wiosną lub jesienią w zależności kiedy zaczynają kwitnienie. Na przykład przebiśniegi wysadzamy późnym latem tzn. w sierpniu lub początku września. Cebulki sadzimy na głębokość od 2 do 5cm, nie głębiej, bo spowolnimy ich wzrost i kwitnienie, następnie przykrywamy niewielką ilością ziemi do 1cm i delikatnie przyklepujemy. Cebule nie muszą być wykopywane co roku, na jednym miejscu mogą spędzić nawet kilka lat. Podłoże powinno być raczej żyzne, próchniczne, a stanowisko słoneczne, półcień jest także tolerowany.

Symbolami nadchodzącej wiosny są także inne rośliny, takie jak:

 

Wrzośce

to krzewinki dorastające do 30 cm, których kwitnienie rozpoczyna się już na przedwiośniu, kwitną od marca do maja. Rośliny te są miododajne przyciągają do ogrodów pszczoły, zdecydowanie wolą kwaśne ziemie i tworzą przepiękne kolorowe akcenty na rabatach.

 

Pierwiosnki

niewielkie byliny, tworzące rozety z dość grubych liści spośród których wyrastają kwiatostany w różnych kolorach. Kwitną od marca, są pięknym i prostym rozwiązaniem na wiosenne rabaty.

 

Forsycja

jest silnie rozgałęzionym krzewem, z żółtymi kwiatami ułożonymi wzdłuż pędu. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, dorasta nawet do 3 metrów. Krzew bardzo popularny, sadzony przede wszystkim w ogrodach przydomowych, parkach i terenach zieleni miejskiej. Forsycja potrzebuje słonecznego stanowiska i w miarę żyznego, próchnicznego podłoża. Cięcie powinno wykonywać się po przekwitnięciu. Stare, uszkodzone pędy, krzyżujące się i pokładające należy usunąć, można również skrócić te na których nastąpiło kwitnienie. Wszystkie te zabiegi pielęgnacyjne przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i intensywnego kwitnienia w przyszłym roku.

 

Abeliofylum koreańskie,

krzew ten jest mniej popularną rośliną, ale równie piękną i ciekawą. Kwiaty białe, pachnące, w budowie przypominają kwiaty forsycji. Kwitnienie zaczyna od marca.

 

Autor: Monika Sudoł-Tabor

 

Ostatnio zmienianysobota, 12 marzec 2016 14:22
Facebook