Prace ogrodnicze - luty

kalendarzTerminarz prac ogrodniczych w lutym wraz z wykazem przydatnych akcesoriów i narzędzi w tym miesiącu.

 

 

Ogród warzywny

  • O ile w styczniu można przeznaczyć mnóstwo czasu na planowanie, to w tym miesiącu należałoby zacząć już ten plan wdrażać w życie. Jeśli jeszcze jednak nie zrobiliśmy bilansu naszych potrzeb w zakresie nasion, środków ochrony roślin, narzędzi to już prawie ostatni dzwonek.
  • We wszystkie potrzebne nasiona możesz zaopatrzyć się już teraz w naszym centrum ogrodniczym. 
  • Już w tym miesiącu możemy zacząć przygotowanie rozsady wczesnych warzyw takich jak cebula, por, sałata i kapusta. Nasiona wysiewamy do doniczek i stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Zbiory z rozsady zwykle bywają wyższe i wcześniejsze od tych sianych wprost do gruntu.
  • Przy zakupie nasion zwracamy uwagę na czas moczenia przed siewem. Nie jest on jednakowy dla wszystkich roślin.
  • Nasiona, które zostały nam z zeszłego roku mogą jeszcze nadawać się do siewu. Należy przeprowadzić próbę kiełkowania. Do naczynia wypełnionego zwilżoną gazą lub ligniną wsypujemy wyliczoną ilość nasion. Po kilku dniach liczymy ile z tych nasion wykiełkowało. Jeśli wyniki są mało zadowalające (np. 5 na 10 siewek) to kupujemy nowe nasiona. 
  • Jeśli nasz seler z poprzedniego miesiąca ma już 2-3 listki możemy go pikować do mniejszych doniczek
  • Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie inspektu, czyli skrzynki (najlepiej z desek), którą łatwo można przykryć folią lub szkłem. W cieplejsze dni inspekt można wynosić na zewnątrz, aby hartować rośliny zanim posadzimy je później do gruntu.
  • Dla osób, które nie mają chęci i cierpliwości na pośredni wysiew nasion z wykorzystaniem rozsady, polecamy zakup gotowych flanc roślin do posadzenia ich w gruncie.
  • Najlepszym podłożem będzie materiał złożony z dwóch lub trzech głównych składników, np. torf wysoki z piaskiem, torf wysoki z perlitem (szkliwo wuklaniczne, powstające wskutek nagłego ochłodzenia lawy) lub torf z węglem i korą. Zakup odpowiedniej jakości podłoża zapewni optymalne warunki dla rozwoju roślin.
Tabela potrzeb ogrodnika
Doniczki i wielodoniczki W czasie przygotowywania rozsady niezbędne będą doniczki i wielodoniczki (do pikowania) w różnych wymiarach.
Krążki pęczniejące Doniczka i podłoże w jednym. Wystarczy posiać i dodać wody. Później sadzimy razem z doniczką do gruntu.
Podłoża do wysiewu nasion

Odpowiednio przygotowane podłoże na bazie torfu zapewniające roślinie optymalne warunki rozwoju.

Zaprawa nasienna

Środek grzybobójczy w formie proszku do zaprawiania nasion na sucho lub w formie zawiesiny wodnej. Używa się go do zwalczania chorób grzybowych, którymi mogą być zainfekowane nasiona lub gleba

Pikownik, znaczniki

Oraz inne, drobne i większe narzędzia do uprawy ogrodu warzywnego

Sad owocowy

  • Zalegający na gałęziach śnieg i wszechobecny mróz nie pozwoliły w styczniu na formowanie korony drzew? W takim razie należy zrobić to już teraz. 
  • Przy okazji wizyty na działce dokonujemy "przeglądu technicznego" drzewek i krzewów owocowych. Sprawdzamy czy kora drzew wrażliwych na zimno (np. kasztanowiec, wiśnia) nie jest popękana lub nie nosi śladów podgryzania przez zające i sarny.
  • Sprawdzamy także, czy drzewka nie wykazują objawów uszkodzenia przez szkodniki i choroby. Walkę o ich zdrowie i dobre plony powinniśmy rozpocząć już teraz. 
  • Mija też ostatni termnin bielenia drzew.
  • Pod koniec lutego tniemy krzewy jagodowe. Najwcześniej powinniśmy przeprowadzić cięcia agrestu i porzeczki czarnej. 
Tabela potrzeb ogrodnika
Wapno Do bielenia drzewek w celu ochrony przed szkodnikami oraz rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych.
Maść ogrodnicza Służy do zabezpieczania i szybszego zagojenia ran po cięciu drzew i krzewów, a także pęknięć mrozowych kory.
Podłoża do wysiewu nasion

Odpowiednio przygotowane podłoże na bazie torfu zapewniające roślinie optymalne warunki rozwoju.

Miedzian, Sylit

Chemiczne środki ochrony drzewek owocowych przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Działa w niskich temperaturach (dodatnich)

Piły, nożyce, sekatory

Oraz wszystkie inne narzędzia pomocne przy przedwiosennym przygototowaniu roślin do wegetacji.

Ogród rekreacyjno - dekoracyjny 

  • Tak jak z warzywami, już teraz można rozpocząć przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych. Dzięki czemu wejdą szybciej w fazę kwitnienia.
  • Naszych zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują też kwiaty (np. begonia lub pelargonia) wysiane w styczniu. Młode roślinki można teraz zasilić słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Teraz też jest czas na pikowanie pojedyńczych roślin do małych doniczek (lub wielodoniczek)
  • Możemy też formować krzewy i drzewka ozdobne. Pamiętajmy jednak, żeby nieco oszczędzić te kwitnące wiosną, aby cieszyć się z ich kwiatów jeszcze w tym - a nie dopiero w przyszłym roku.
  • Nawet jeśli robi się już cieplej w dzień, to jeszcze nie czas na odkrywanie roślin zabezpieczonych na zimę. Duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą mogą poczynić duże straty. Poza tym, zima jeszcze się nie skończyła :-)
Tabela potrzeb ogrodnika
Ukorzeniacz Pomoże jeśli chcesz rozmnożyć rośliny z gałązki czy pędu rośliny. Zarówno ukorzeniacz do pędów zdrewniałych, jak i zielonych, pomoże łatwiej rozwinąć system korzeniowy.
Podkorzeń Jest to środek, który poporawia właściwości gleby. Stwarza doskonałe warunki rozwoju roślin po siewie i przesadzeniu. Produkt pochodzenia naturalnego, składa się z grzybni i kultur bakteryjnych.
Podłoża do roślin ozdobnych

Podłoże na bazie torfu, dostosowane do potrzeb roślin zielonych popularnych w naszych mieszkaniach. W naszej ofercie podłoża do róż, storczyków, pelargonii, roślin wrzosowatych (a także do iglaków i roślin ogrodowych)

Keramzyt i perlit

Kruszywo otrzymywane z gliny (keramzyt) w postaci kulek oraz perlit (szkliwo wulkaniczne) znakomicie wzbogacą torf pod posadzenie roślin. Zapewnią odpowiedni drenaż oraz utrzymanie wilgoci.

Hydrożel

Koniec z częstym podlewaniem. Odpowiednia ilość hydrożelu zapewni odpowiednią wilgoć roślinom przez długi czas.

Facebook