Sadzimy drzewka owocowe

 

apple-blossom-173566 1280Jesień, a konkretnie październik a nawet listopad-jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, to najlepszy czas na sadzenie drzewek owocowych. Gleba nie jest jeszcze wtedy zmarznięta, dzięki czemu drzewka zdążą wytworzyć zaczątki korzeni i będą miały lepszy start niż te posadzone na wiosnę.

Jednak zanim przystąpimy do sadzenia należy pamiętać, aby zadbać o przygotowanie podłoża pod drzewko i jego system korzeniowy. Nie można dopuścić do jego przesuszenia, dlatego drzewka z ,,gołymi korzeniami" przed posadzeniem należy namoczyć. Dzięki temu komórki, które wcześniej zostały pozbawione wody, ponownie zostaną dobrze nawodnione.

W przygotowaniu podłoża należy zwrócić uwagę na glebę która powinna być spulchniona, pozbawiona chwastów i wzbogacona w składniki pokarmowe. Dobrze także zadbać o doprowadzenie jej do właściwego dla danego drzewka pH. Odpowiedni odczyn gleby, wpływa na pobieranie przez system korzeniowy składników pokarmowych. Większość składników przyswaja się lepiej przy odczynie lekko kwaśnym. Jabłonie i grusze dobrze rosną i owocują w podłożach o odczynie lekko kwaśnym pH 5,6-6,5. Drzewa pestkowe dobrze rosną na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego pH 6,6 -7,1. Odczyn gleby orientacyjnie możemy zmierzyć za pomocą kwasomierza (do kupienia w sklepie ogrodniczym). Zbyt niskie pH korygujemy stosując nawozy wapniowe. Zbyt wysokie pH zmieniamy kwaśnym torfem, lub przekompostowanymi trocinami drzew iglastych. Składniki te mieszamy z ziemią.

Przed posadzeniem drzewka usuwamy uszkodzone korzenie, a pozostałe skracamy. Zabieg ten pobudzi roślinę do tworzenia nowych korzeni i sprawi że się lepiej ukorzeni.

Drzewko sadzimy w taki sposób, aby korzenie swobodnie mieściły się w przygotowanym dołku, a miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią ziemi. Dołek wypełniamy ziemią która może być wymieszana z kompostem. Następnie ziemię wokół drzewka ostrożnie udeptujemy, żeby korzenie dobrze zetknęły się z glebą. Ostatnim etapem jest uformowanie misy do podlewania, podlanie i przywiązanie drzewka do palika.

Po zapoznaniu się ze sposobem sadzenia drzewek owocowych możemy zastanowić się nad wyborem i zakupem tego wymarzonego, które będzie nas cieszyło przez wiele lat.

W sprzedaży dostępne są odmiany różnych gatunków drzewek owocowych:

  • jabłonie - 'Papierówka' ('Oliwka Żółta'), 'Koksa Pomarańczowa', 'Antonówka Zwykła', 'Szara Reneta', 'Szampion', 'Rubin', 'Ligol', 'Topaz', 'Gala', 'Golden Delicious', 'Early Geneva' i in.,
  • grusze: 'Faworytka' ('Klapsa'), 'Konferencja', 'Bonkreta Williamsa', 'Carola',
  • śliwy: 'Węgierka Zwykła', 'Amers', 'Jojo', Promis', 'President', 'Stanley', 'Renkloda Ulena',
  • wiśnie: 'Northstar', 'Kelleris', 'Groniasta', 'Pandy', 'Łutówka',
  • czereśnie: 'Rivan', 'Burlat', 'Kordia', 'Regina', 'Buttnera Czerwona',
  • brzoskwinie: 'Harnaś', 'Inka', 'Redhaven',
  • morele: 'Early Orange', 'Somo'.

                                                                     Autor: Małgorzata Szwast

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 luty 2016 12:43
Facebook