Jadalne owoce roślin dekoracyjnych cz. 2

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)

450px-Mahonia aquifolium 002

To zimozielony krzew osiągający wysokość ok 1m (nawet do 1,5 m). Żółte kwiaty pojawiają się w kwietniu. Owocami są jadalne jagody, granatowe i pokryte popielatym nalotem. Nadają się na soki i konfitury. Gałązki mahonii wykorzystywane są także we florystyce do zdobienia wiązanek i wieńców oraz dekoracji świątecznych. 


 

 

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

690px-Medlar pomes and leavesTo drzewo z rodziny różowatych. Osiąga wysokość do 4-6 m. Białe kwiaty pojawiają się późną wiosną. Owoce – nieduże (2-3 cm średnicy), kuliste o czerwonej lub brązowej barwie i kwaśnym smaku. Najlepiej spożywać je po dłuższym przechowywaniu, kiedy ich skórka się zmarszczy – wtedy są najsmaczniejsze. Wytwarza się z nich wina, syropy i marmolady.


 

Morwa biała (Morus alba)

766px-Morus-albaDrzewo to może dorastać do 15 m wysokości. Kwiaty morwy są drobne, niepozorne i dwupłciowe: męskie - zebrane w zwisające kłosy (czterodziałkowy okwiat i cztery pręciki), żeńskie - zebrane w jajowate kwiatostany (z czterokrotnym okwiatem i jednym słupkiem). Dojrzałe owoce są białe (inne gatunki mają także różowe, czerwone lub fioletowoczarne) i bardzo słodkie w smaku. Dodaje się do ciast, win, likierów. Znajdują zastosowanie także w lecznictwie. Napar z liści morwy jest stosowany jako preparat wspomagający odchudzanie, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.


 

Sosna limba (Pinus cembra)

471px-Pinus cembra conesOkazuje się, że także owoce roślin iglastych nadają się do spożycia. W naturalnym środowisku rośnie w Alpach, Karpatach lub naszych polskich Tatrach. To długo rosnące drzewo (nawet do 500 lat). W przeszłości nasiona limby (nazywane orzeszkami limbowymi) były elementem diety ludzi lasu. Są one dość duże (do 2 cm) i opatrzone drobnym skrzydełkiem. Pozostają w szyszce, aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Z zebranych szyszek najłatwiej je pozyskać, podgrzejemy szyszki w piekarniku powodując otworzenie się łusek. 


 

 

Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera)

401px-Prunus March 2008-1aW ogrodnictwie najczęściej stosuje się to drzewko jako po ozdobę, a siewki jako podkładka dla innych śliw. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać barwę białą, z różowym odcieniem lub purpurowe. Jej ozdobą są nie tylko kwiaty, ale także różnobarwne liście (np. purpurowe dla odm. 'Atropurpurea' ). Bordowe owoce tej śliwy, wielkości owoców mirabelki kiedy dojrzeją stają się wyjątkowo słodkie. Zbierać je należy dość szybko nawet przed pełnym dojrzeniem gdyż szybko opadają. Nadają się na kompoty, dżemy, powidła i inne przetwory.


 

Rokitnik (Hippophae rhamnoides)

rokitnik-2Zobacz artykuł "Pożyteczny rokitnik"

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 luty 2016 12:35
Facebook